-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Strona BIP
zobacz nasz BIP-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Dane kontaktowe
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta
w Odolanowie im. ks. Antoniego Ludwiczaka
Al. Jana Pawła II 1
63-430 Odolanów
emal: biblioteka@odolanow.pl
telefon: +48 62 733 18 71
Artykuły
Życzenia świąteczne
Zmiana Godzin Otwarcia
Zmiana Godzin Otwarcia
Biblioteka Publiczna w Odolanowie wzbogaciła swoją ofertę dla miłośników czytania e-booków. Zapraszamy do bezpłatnego i nieograniczonego dostępu do ok. 60 000 książek. W ofercie znajduje się wielu znanych i lubianych pisarzy polskich i zagranicznych oraz aktualne nowości (od kryminałów poprzez fantastykę aż do sensacji), literaturę faktu, reportaże, biografie, powieści dla dzieci i młodzieży.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Tydzień bibliotek
Tegoroczne hasło promujące XVIII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”.
Autorką hasła jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji. „Znajdziesz mnie w bibliotece”, ma w sobie jakiś rodzaj intymności, osobistego przeżycia i przywołuje obrazy bohaterów książek, filmów, piosenek. Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” zawiera w sobie także pewną nieorganiczność w której można rozczytać nie tylko swoje potrzeby, ale wręcz swoje pragnienia i marzenia o przeżyciu czegoś pięknego, niezwykłego, a zarazem obecnego w codziennym doświadczeniu.
Tydzień bibliotek
Spotkanie autorskie on-line z Anną Kańtoch
Szanowni Państwo,
mamy przyjemność zaprosić Czytelników na
spotkanie autorskie on-line z Anną Kańtoch, które odbędzie się już
12 maja, o godzinie 18.00
Spotkanie będzie transmitowane na kanale YT Wojewódzkiej Biblioteki
Publicznej i CAK w Poznaniu.
LINKI :
https://www.wbp.poznan.pl/o-nas/ochrona-danych-osobowych/klauzula-informacyjna-korespondencja/
INFORMACJA
Informujemy, że w miesiącach
czerwiec, lipiec, sierpień
w soboty
biblioteka będzie nieczynna.
Czytelnik Roku 2020
Wyróżnieni Czytelnicy 2021
- Zbigniew Drwal – Biblioteka Odolanów
- Jan Dzieran – Biblioteka Odolanów
- Jakub Dzieran – Biblioteka Odolanów
- Dominik Maśliński – Biblioteka Odolanów
- Maja Wiśniewska – Filia Raczyce
- Filip Pieprzka – Filia Raczyce
- Angelika Pawlak – Filia Tarchały Wielkie
- Sandra Pawlak – Filia Tarchały Wielkie
Przedszkolaki w bibliotece
Dnia 10 czerwca b.r. po dłuższej przerwie w końcu mogliśmy gościć dzieci z grupy „Sowy” z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Odolanowie. Odbyła się lekcja biblioteczna na której przedszkolaki zapoznały się z zasadami wypożyczania książek i dbania o nie. Wysłuchały także bajek i wierszyków oraz miały możliwość obejrzenia książek, które zachęcają do rozwoju czytelnictwa.
Zajęcia dla dzieci.
„Odważnym być”
„Odważnym być” – spotkanie literackie dla dzieci.
Dnia 21.07. 2021 dzięki Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu , nasza biblioteka miała możliwość zorganizowania spotkania literackiego z bohaterami książek Wydawnictwa Zakamarki. Warsztaty pt. „Odważnym być”, prowadzone były przez doświadczone animatorki i brały w nich udział dzieci z naszej gminy uczęszczające na półkolonie. Tematem zajęć były zagadnienia odwagi, by nie bać się stanąć w obronie słabszego, pomocy innym oraz przyjaźni. Po przeczytaniu fragmentu książki wywiązały się ciekawe dyskusje. Były też zabawy ruchowe oraz zadania plastyczne. Na zakończenie dzieci otrzymały na pamiątkę ołówki, zakładki i katalogi Wydawnictwa Zakamarki.
Narodowe Czytanie 2021
W dniu dzisiejszym tj. 7.09 b.r. naszą bibliotekę odwiedził pan Ryszard Przybyliński – dawny mieszkaniec Odolanowa. Byłyśmy mile zaskoczone, gdyż pan Ryszard ofiarował dla czytelników biblioteki książki swojego autorstwa oraz książki, które przetłumaczył z języka rosyjskiego. Jest nam niezmiernie miło. Poniżej przedstawiamy krótką notę biograficzną pana Ryszarda.
Ryszard Przybyliński (ur. w 1955 w Odolanowie). W 1979 r. ukończył w Toruniu Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Rakietowych i Artylerii w specjalności rakiet operacyjno-taktycznych. Dalsze swoje życie związał z Choszcznem w województwie zachodniopomorskim. W latach następnych ukończył magisterskie studia historyczne w Wojskowym Instytucie Historycznym. Tamże w 2000 r. rozpoczął studia doktoranckie, których nie ukończył z powodu likwidacji WIH. W 2002 r. mjr Ryszard Przybyliński zakończył zawodową służbę wojskową. Jednocześnie rozpoczął pracę jako nauczyciel historii w gimnazjum w Pełczycach, później w Lubianie, a następnie w Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie, także jako nauczyciel historii, gdzie stworzył pierwszą klasę licealną o profilu mundurowym, której został wychowawcą. Obecnie oddaje się pracy twórczej w dziedzinie historii. Zainteresowania badawcze Autora skupiają się na końcu epoki średniowiecza i wieku XVI. Jego debiutem literackim była biografia „Hetman wielki koronny Mikołaj Mielecki (ok. 1540–1585)”, wydana dwukrotnie w latach 2002 i 2003.
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Odolanowie tradycyjnie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2021. W tym roku fragmenty "Moralności pani Dulskiej”prezentowała młodzież naszego liceum oraz mieszkańcy naszej gminy.
24 września mija dwieście lat od urodzin Cypriana Kamila Norwida -naszego poety,prozaika, dramatopisarza, eseisty grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa. Dla uczczenia tej rocznicy zachęcamy do wysłuchania piosenek do wierszy Norwida w wykonaniu Kuby Michalskiego
W środę 6.10.b.r. naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Hucie. Dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek, zwiedziły bibliotekę i uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Wysłuchały krótkich opowiadań z różnych dziedzin literatury, które nawiązywały między innymi do ortografii, przyszłych zawodów oraz jesieni. Miały okazję zapoznać się z różnymi książkami a chętne dzieci narysowały jak wyobrażają sobie jesień. Na zakończenie dzieci skorzystały z poczęstunku i otrzymały symboliczną pamiątkę z biblioteki.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek , który przypada dnia 5 listopada naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Huty. Dzieci wzięły udział w zabawach, które wymagały wykazania się znajomością treści bajek i postaci. Była „ zgaduj – zgadula”, czytanie bajek i wierszyków oraz kolorowanie postaci z różnych bajek. Maluchy zapoznały się z regulaminem biblioteki i poszanowania książek, jakie korzyści płyną z ich czytania i czym różni się biblioteka od księgarni.
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Odolanowie im. ks. Antoniego
Ludwiczaka otrzymała dotację w ramach: Programu Wieloletniego
„Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”,
na
zakup nowości wydawniczych w wysokości 10769,00 zł. ze środków
finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości
wydawniczych
oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków
i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji1.1.
ZROZUMIEĆ NIEPODLEGŁĄ - 2021 ROK PRYMASA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO
„Siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”
kardynał Stefan Wyszyński
W listopadowy wieczór w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Odolanowie odbył się koncert słowno-muzyczny będący częścią całości projektu p. Roberta Grudnia mającego na celu przypomnienie nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego, jak i podstawowych faktów jego życia. Organizatorami imprezy były: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i gen. Kazimierza Glabisza w Odolanowie, Szkoła Podstawowa w Nabyszycach i Biblioteka Publiczna im. Antoniego Ludwiczaka w Odolanowie. Patronem honorowym całego wydarzenia został burmistrz Gminy i Miasta Odolanów p. Marian Janicki.
Sam projekt odbywa się w cyklu artystycznym ”Zrozumieć Niepodległą” od 2018 roku, a przypomina postacie i wydarzenia kluczowe dla pełnego odzyskania niepodległości. W bieżącym roku planowanych było 120 takich występów w całej Polsce. Sięgnięto do Dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia m.in. Ślubów Jasnogórskich czy Zapisków więziennych. Projekt rozpoczął się 6 czerwca w Iłowie w kościele MB Królowej Polski, w 55 rocznicę wizyty ks. Kardynała Wyszyńskiego w tej parafii a 16 listopada odbył się w naszym mieście przy pełnej sali.
Gośćmi specjalnymi koncertu byli, znana aktorka – Olga Bończyk i tenor – Karol Lizak. Aby uczcić 40 rocznicę śmierci patrona Szkoły Podstawowej w Odolanowie gen. Kazimierza Glabisza wystąpili również w patriotycznym repertuarze uczniowie: Marianna Pietrzak, Marysia Zarycka, Maja Pawlak i Zofia Pawlak i gościnnie ze Szkoły Podstawowej w Świecy: Piotruś i Paweł Lizak, akompaniowała im p. Aleksandra Walkow.
W poprzedzającym występ dzieci wystąpieniu dyrektor szkoły p. Rafał Paterek przybliżył postać gen. Kazimierza Glabisza, który zaznaczył swój wkład w historię Polski poprzez udział w wielu walkach o odzyskanie Niepodległości, m.in. w Powstaniu Wielkopolskim, którego 103 rocznica wybuchu przypada 27 grudnia. Patron szkoły był również działaczem sportowym. Pełnił od 1937 roku funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Obecnie na jego cześć corocznie od ponad 25 lat w szkole organizowany jest Gminny Turniej Piłki Nożnej. Pamięć o gen. Glabiszu może być dla nas ciągle żywa, ponieważ jego szczątki w 2008 roku staraniom ówczesnych władz Odolanowa zostały sprowadzone do rodzinnego miasta. Na pomniku widnieją słowa: „Żywot cały w kraju i za krajem, w wojnie i pokoju Ojczyźnie poświęcił”.
Słowo wstępne wygłosił ksiądz dziekan Krystian Szenowski z parafii NMP Królowej Korony Polskiej z Wierzbna, któremu składamy ogromne podziękowania.
Odolanowska, cudowna publiczność miała okazję wysłuchać fragmentów wspomnień samego Kardynała Wyszyńskiego, faktów z jego dzieciństwa i młodości odczytanych w sposób niezwykle sugestywny i poruszający serca przez p. Olgę Bończyk, a przeplatanych przepięknie odśpiewanymi przez p. Karola Lizaka utworami takimi jak: Miłosierny Bóg, Soli Deo, Ave Maria Schuberta.
W serca wszystkich zapadły nie tylko głębokie słowa przepięknie odśpiewanych utworów, ale także 10 punktów, które napisał na krótko przed święceniami kapłańskimi dotyczącymi jego życia wewnętrznego, a świadczących o ogromnej dojrzałości wchodzącego na drogę kapłańskiej służby Bogu i człowiekowi młodego Stefana Wyszyńskiego. Jeden w tych punktów brzmi: „ Mów mało, żyj bez hałasu. Cisza”.
Autor projektu podkreśla: „Czuję się zaszczycony mogąc poprzez sztukę uhonorować właśnie Prymasa Tysiąclecia. Jego życia to doświadczenie dwóch wojen światowych, zagrożenia bolszewizmem odpartego w 1920 roku i konieczność zmierzenia się z wyniszczająca ideologią komunizmu w czasach PRL-u. Dla nas młodych ludzi, wychowanych w domach katolickich, ale bombardowanych ateizmem w szkole i życiu publicznym był drogowskazem ukazującym właściwy kierunek, w świecie gdzie tak łatwo było zabłądzić. Wiele razy stałem w wielotysięcznym tłumie ludzi czekających na jego słowa. To On i jego uczeń Kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II ukształtował moje pokolenie, w tym także mnie- Roberta Grudnia”.
Koncert słowno-muzyczny nie odbyłby się, gdyby nie pomoc i zaangażowania sztabu osób. Chcemy przede wszystkim podziękować burmistrzowi Gminy i Miasta Odolanów za pomoc i wsparcie na każdym etapie realizacji tego projektu, a także objęcie koncertu swoim patronatem. Panu Michałowi Walków za projekty plakatu i zaproszeń. Agnieszce Skobejko – Przybylak i innym pracownikom Urzędu Gminy i Miasta Odolanów, Radzie Sołeckiej i Kołu Gospodyń Wiejskich w Gliśnicy, Przedszkolu im. Kubusia Puchatka w Odolanowie, Odolanowskiemu Domowi Kultury, Stowarzyszeniu „Razem Raźniej”, Radom Rodziców ze Szkół w Odolanowie i Nabyszycach za pomoc w organizacji koncertu. Paniom: Bognie Płókarz za wspaniałe dekoracje, Zofii Dymalskiej, Anecie Stybaniewicz, Ilonie Bzodek, Aleksandrze Walkow, pracownikom Szkoły Podstawowej i Biblioteki Publicznej w Odolanowie za pomoc w przygotowaniach sali i obsługi samego koncertu.
Dziękujemy również panu Eugeniuszowi Grochowskiemu za profesjonalne nagłośnienie w czasie samego koncertu.
Uczniom Szkoły Podstawowej: Julce Radajewskiej, Igorowi Chudemu,Jakubowi Strausowi, Karolowi Pawlakowi, Gabrysi Kołeczko i Zofii Prokop za zaangażowanie w czasie koncertu.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę właścicieli „Restauracji Nadbaryczna” państwu Urszuli i Romanowi Prokop oraz właścicieli Palarni Kawy Woseba państwu Barbarze i Jackowi Wożniak oraz panu Adamowi Żulickiemu za nieocenioną pomoc przy organizacji koncertu.
Panu Janowi Grzonie dziękujemy za nagranie całości koncertu, który można obejrzeć na stronie internetowej itv24odolanow.pl oraz Adamowi Janosiowi za filmowe udokumentowanie wydarzenia.
Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich osób, które przyjęły nasze zaproszenia i przybyły na nasz koncert, i razem z nami przeżyły niezwykłe jego przesłanie. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za okazane nam słowa wsparcia.
Małgorzata Jędrzejak – Dyrektor Biblioteki
Katarzyna Ostrowska - Jańczak
Rafał Paterek
Sławomir Ostrowski
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji naszą bibliotekę odwiedziła grupa „Sowy” z odolanowskiego przedszkola. Dzieci wysłuchały różnych opowieści, zgadywanek i rymowanek o misiach. Zapoznały się z regulaminem wypożyczania książek i jej poszanowania. Przedszkolaki wykazały się wielką wiedzą na temat postaci z różnych bajek, chętnie odpowiadały na zadawane pytania i wyraziły chęć na kolejne spotkanie z książką.
Życzenia Świąteczne