czwartek, sierpień 13, 2020

Spotkanie z Beatą Ostrowicką. Podsumowanie roku J.Korczaka

10.12.2012 w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem naszym gościem była Pani Beata Ostrowicka – autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży. Bibliotek gościła Panią Ostrowicką w swoich murach drugi raz. Tym razem tematem spotkania był przede wszystkim Janusz Korczak, o którym można przeczytać w najnowszej książce autorki pt. „Jest taka historia opowieść o Januszu Korczaku. Odbyły się dwa spotkania. Na pierwsze przybyły dzieci oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Hucie, której patronem jest Janusz Korczak. W drugim spotkaniu z kolei uczestniczyły dzieci i ich opiekunowie ze Szkoły Podstawowej w Odolanowie. Pisarka opowiadała, historię z życia Janusza Korczaka, o tym jak wyglądał założony przez niego sierociniec, o zasadach w nich panujących oraz o śmierci Korczaka i jego podopiecznych z sierocińca podczas wojny. Okazało się, ze dzieci wiele wiedzą na jego temat, co bardzo spodobało się autorce. Spotkania przebiegały w bardzo miłej pogodnej atmosferze. Dzieci odpowiadały na zadawane im pytania oraz same je zadawały. Pani Beata opowiedziała również trochę o swojej twórczości. Skąd czerpie pomysły o tym jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem. Na koniec dzieci mogły zakupić książeczki czy też poprosić autorkę o autograf, zdjęcie.

Spotkanie było podsumowaniem roku 2012 – Roku Janusza Korczaka. Rok ten był wielką lekcją, programem społecznym skierowanym do dorosłych i dzieci – rodzin i rodziców.Ten wielki człowiek dowodził, że: „Nie ma dzieci – są ludzie”, że dziecko jest człowiekiem tu i teraz. Ma swoją godność oraz ma swoje prawa. Ma swoje obywatelskie miejsce w rodzinie, w społeczności lokalnej, w społeczeństwie.

indeks